Nederland

Bloemrijke dijken: 5 biodiversiteits-hotspots

Nederlandse dijken kunnen méér zijn dan alleen veilig: ze kunnen ook bruisen van bloemen en insecten. We leggen biodiversiteitshotspots aan en helpen dijkbeheerders met kennis en advies, zodat bloemrijke dijken steeds vaker de standaard worden.

Bedrag 7.377 / €60.000

Dijken die beschermen én biodiversiteit laten bloeien.

Samen met Future Dikes (Radboud Universiteit) bouwen we verder aan dijken die niet alleen veilig zijn, maar óók vol leven. Vorig jaar startten we met de aanleg van vijf bloemrijke dijkvakken. Dit jaar zetten we de volgende stap: we helpen bij de aanleg en ontwikkeling van 5 biodiversiteitshotspots op dijken én ondersteunen dijkbeheerders met advies en kennis, zodat bloemrijke dijken steeds vaker de standaard worden.

In Nederland moeten de komende jaren zo’n 1500 kilometer aan dijken worden versterkt om te voldoen aan nieuwe veiligheidsnormen. Een enorme opgave, maar ook een kans. Want als we toch aan dijken werken, waarom zouden we ze dan niet meteen biodiverser maken én mooier om te zien?

Waarom dit project?
Dijken werden vroeger meestal op een standaard wijze aangelegd en ingezaaid met standaard zadenmengsels met slechts enkele grassoorten en soms witte klaver. Hierdoor ontstonden monotone, soortenarme graslanden vrijwel zonder bloeiende planten. Insecten en andere dieren hadden er dan ook weinig te zoeken. Wel functioneel voor de waterveiligheid maar ecologisch gezien van weinig waarde: weinig bloemen, weinig insecten, weinig variatie. Met een andere begroeiing en aangepast beheer kunnen dijken veranderen in bloemrijke linten en zo een belangrijke bijdrage leveren aan de groen-blauwe dooradering van het landschap.

Waar gaat het geld naartoe?
Aanleg en ontwikkeling van 5 biodiversiteitshotspots op dijken, op deze locaties:

- Primaire waterkering tussen Drimmelen en Moerdijk (Waterschap Brabantse Delta)
- Primaire waterkeringen langs de Waal (Waterschap Rivierenland)
- Zeedijk (Waterschap Scheldestromen)
- Kade langs de Dommel (Waterschap De Dommel)
- Overijsselse Vechtdijk (meerdere projecten, Waterschap Drents Overijsselse Delta)

Daarnaast wordt er een deel van de bijdrage gebruikt voor het delen van kennis met dijkbeheerders en dijkonderzoekers, zodat er in de toekomst steeds meer soortenrijke dijken aangelegd kunnen worden.

Wat zijn biodiversiteitshotspots, en waarom is dit interessant?
In plaats van een heel dijkvak in één keer in te zaaien, zaaien we kleinere vakken verspreid over een dijk in met soorten in hogere dichtheden. Het idee is dat die soorten zich vervolgens vanuit de hotspots over het dijkvak verspreiden.

Het grote voordeel van hotspots is dat we met minder inspanning mogelijk meer kilometers dijk kunnen omvormen. Van belang is om alleen plantensoorten in te zaaien die op de dijken thuishoren en ze zodanig in te zaaien dat ze kunnen kiemen en zich kunnen vestigen. Daarna is het van belang dat de soorten zich wel écht goed verspreiden, en dát is precies wat we binnen dit project willen testen en onderbouwen.

Waarom is dit belangrijk voor biodiversiteit?
Met een soortenrijke, kruidenrijke dijkbekleding en passend natuurvriendelijk beheer dragen dijken bij aan plantendiversiteit en variatie. Dit levert nectar en stuifmeel op waarvan veel insectensoorten profiteren. Bovendien kunnen dijken, doordat ze door heel Nederland lopen, dienen als verbindingen tussen ecosystemen: groene routes waarlangs soorten, zowel planten als dieren, zich kunnen verplaatsen en verspreiden.

Meer weten over dit initiatief? Lees meer over Future Dikes fase 2. Of lees onze blog ‘De dijken van de toekomst

Volg het project

Met Future Dikes werken we aan het experiment met biodiversiteitshotspots op diverse dijken. We zijn heel benieuwd hoe dit experiment gaat uitpakken!

Fotocredits: Cyril Liebrand

Ontdek meer projecten

Dit zijn andere lokale natuurprojecten die we hebben ondersteund. Neem een kijkje!

Of ga terug naar de overzichtspagina van de natuurprojecten.

Partner

Selecteer taal

Inloggen